Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak ważne i symboliczne w naszej kulturze są oświadczyny? Skąd tak właściwie wziął się zwyczaj zaręczyn?
Tradycja zaręczyn pochodzi już ze starożytności, kiedy to mężczyzna w myśl zawarcia związku
małżeńskiego obdarowywał kobietę złotą monetą oraz żelazną obrączką. Z czasem te wyjątkowe obrączki zaczęto wykonywać z metali szlachetnych takich jak srebro czy złoto.
Dawniej zwyczaj zaręczyn nie był jednak decyzją dwojga zakochanych w sobie ludzi. Był raczej umową finansową zawieraną pomiędzy rodzinami.
Zwyczaj obdarowywania ukochanej pierścionkiem zaręczynowym rozpowszechnił się dopiero od zaręczyn księżnej Marii Burgundzkiej z arcyksięciem Maksymilianem Habsburgiem, a jej pierścionek z diamentem stał się jednym z pierwszych sławnych pierścionków zaręczynowych.
![](https://static.wixstatic.com/media/37bf30_584b002b77c24c6884bc94d00b5a2153~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_615,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/37bf30_584b002b77c24c6884bc94d00b5a2153~mv2.jpg)
źródło: https://www.langantiques.com/university/roman_point/
W naszej polskiej tradycji niegdyś odbywały się zrękowiny. Podczas tego obrzędu obwiązywano ręce młodym nad bochenkiem chleba i błogosławiono, a wspólne biesiadowanie odbywało się w domu narzeczonej.
A czy wiecie, że nie tylko narzeczeni nosili pierścionki zaręczynowe?
W kościele katolickim pierścienie pierwotnie nosili papieże jako symbol zaślubin z kościołem.
Na przestrzeli wieków podejście do oświadczyn zmieniało się, a ich forma zależna była od kraju, a także obyczajów, to pierścionek zaręczynowy zawsze oznaczał to samo – był obietnicą zaślubin. Dziś znaczy on o wiele więcej! Stanowi symbol miłości, wierności i trwałości.
Jeżeli szukacie idealnego pierścionka zaręczynowego – chętnie wam pomogę! Pamiętajcie, że nie musicie zostać sami przy tak trudnym wyborze. Piszcie do mnie, a pomogę wam w wyborze biżuterii, która zachwyci wasze wybranki i na pewno usłyszycie „Tak”!
Comments